Dobrze przygotowany, odpowiedzialny, z dużymi umiejętnościami – to ideał instruktora nauki jazdy. To dzięki jego odpowiedzialnej pracy osoba, która otrzymuje prawo jazdy, może bezpiecznie poruszać się po drogach. Drugi ważny element procesu kształcenia kierowców to sam egzamin. „Żeby proces egzaminowania był bardzo obiektywny, gwarantował wymagane standardy, ale przede wszystkim zunifikowany poziom, żeby wiadomo było, że jeżeli zdajemy egzamin, to mamy podobne wymagania, podobną ocenę, no i podobny końcowy efekt, możliwie jak najlepszy” - podkreśla Stanisław Szatkowski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Olsztynie.
Czy to wszystko jest możliwe? Wydaje się, że to już się dzieje. „Mimo tego, że przybywa samochodów, mimo tego, że warunki komunikacyjne są dość trudne, to ilość zdarzeń, zwłaszcza tych ze skutkiem śmiertelnym, ciągle maleje. Oczywiście jest ich zawsze za dużo, jeśli w ogóle mają miejsce, ale obiektywnie trzeba powiedzieć, że w naszym regionie np. w roku 2017 zginęło z jednej strony tylko 140 osób, z drugiej strony ciągle aż 140 osób, co w porównaniu np. z początkiem dekady stanowi różnicę około 55%” - podkreśla Stanisław Szatkowski.
Choć warto też pamiętać, że edukowanie należy zaczynać jak najwcześniej. Dlatego WORD w Olsztynie podejmuje bardzo różne działania skierowane do dzieci i młodzieży. Wszystko – by zwiększyć bezpieczeństwo rosnącej liczby użytkowników dróg.