WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA OŚRODKA SPORTU I REKREACJI W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA OŚRODKA SPORTU I REKREACJI W OLSZTYNIE

Ikona z Gietrzwałdu

GMINA GIETRZWAŁD
W Warmińskim Domu w Gietrzwałdzie powstaje niezwykłe dzieło – kanon ikony Matki Bożej Gietrzwałdzkiej.

Wizerunek Matki Bożej w ołtarzu głównym bazyliki w Gietrzwałdzie pochodzi z połowy XVI wieku. Autor obrazu jest nieznany, natomiast historycy jako miejsce jego powstania wskazują Poznań. Dziś w Gietrzwałdzie tworzone jest dzieło, będące kanonem ikony Matki Bożej Gietrzwałdzkiej.

Ikonę tworzy zaproszony do Gietrzwałdu artysta z Białorusi, twórca ikon Aleksander Puszkin. Pracę nad ikoną poprzedza codzienna modlitwa, artysta przed stworzeniem ikony pościł, a podczas jej pisania w Izbie Warmińskiej, gdzie stworzono specjalną pracownię, w skupieniu pomaga muzyka sakralna. „To prawdziwy kanon Matki Bożej Gietrzwałdzkiej, przywiozłem z Białorusi specjalną lipową deskę, która jest wysezonowana, już nie pęknie, będzie dobra. Ikona będzie napisana prawdziwymi farbami pigmentowymi na jajecznej emulsji, jajeczną temperą, zakupione jest prawdziwe złoto i srebro, a ja piszę ją tu na warmińskiej ziemi, gdzie ona się objawiła” - mówi artysta.

Powstający kanon gietrzwałdzkiej ikony jest niezwykły również z tego powodu, że tworzony jest przez artystę wyznania prawosławnego, z zachowaniem wszystkich zasad pisania ikon charakterystycznych dla obrządku wschodniego.

Ikona ma być gotowa we wrześniu, na główne uroczystości związane ze sto czterdziestą rocznicą objawień gietrzwałdzkich. Wtedy to wyjątkowe dzieło trafi do rąk premiera polskiego rządu.