Historia leczenia szpitalnego w Ostródzie sięga 1923 roku. Wówczas miasto przejęło z rąk wojska zabudowania szpitala garnizonowego i utworzyło tam medyczną jednostkę powiatową. Przez niemal sto lat ośrodek zmienił się nie do poznania, zaczynając od miejsca, poprzez wyposażenie i wygląd oddziałów. Szpital od 2001 roku działa na zasadach spółki.
W szpitalu znajdziemy 9 oddziałów, 6 poradni specjalistycznych, a także laboratorium diagnostyczne. Wnętrze jest przyjazne osobom niepełnosprawnym, zamontowane zostały 3 nowe windy, które ułatwią poruszanie się pomiędzy kondygnacjami oraz dotarcie w każdy zakątek szpitala.
Jednostka oferuje całą gamę badań. Do najpopularniejszych należą badania wykonywane nowoczesnymi aparatami stacjonarnymi i mobilnymi w pracowni RTG. Najciężej chorzy pacjenci oraz ci, którzy z powodu choroby mają problemy z przemieszczaniem się, również mogą skorzystać z badania.
Kolejnym popularnym badaniem jest tomografia komputerowa. Aby ją wykonać, nie musimy być pacjentami szpitala, aparat dostępny jest dla wszystkich, wystarczy skierowanie i dowód osobisty. Badania ambulatoryjne wykonywane są w poniedziałki od 8:00 do 19:00 oraz od wtorku do piątku w godzinach 7:00 – 14:00.
W szpitalu znajdziemy również pracownię endoskopową, a w niej profesjonalny, nowoczesny, spełniający wymogi wynikające z przepisów prawa sprzęt, dokładnie myty i dezynfekowany w wysokospecjalistycznych myjkach, które gwarantują komfort, bezpieczeństwo i pewność każdemu pacjentowi.
Placówka posiada Kliniczny Oddział Chorób Zakaźnych, jedyny, który obsługuje centralną i południowo-zachodnią część województwa warmińsko-mazurskiego. Mieszczący się w odrębnym budynku odział dysponuje 23 łóżkami w salach jedno i dwuosobowych z własnymi węzłami sanitarnymi. Trafiają tam pacjenci borykający się z chorobami zakaźnymi, odzwierzęcymi i pasożytniczymi.
W ostródzkim szpitalu prężnie działa diagnostyka laboratoryjna. Laboratorium oferuje szeroki zakres badań w dziedzinie hematologii, biochemii klinicznej analityki ogólnej, koagulacji, immunochemii, hormonów i markerów nowotworowych oraz serologii grup krwi. Badania wykonywane są przy użyciu nowoczesnego sprzętu diagnostycznego spełniającego wszystkie normy Narodowego Funduszu Zdrowia.
Szpital posiada Pracownię Rehabilitacji i Fizjoterapii, która pozwoli nam jak najlepiej i najszybciej powrócić do pełni sił. W jej ofercie znajduje się między innymi diagnostyka fizjoterapeutyczna, gimnastyka korekcyjna, masaże, ćwiczenia oddechowe, izometryczne, wspomagane, siłownia, a wszystko to pod okiem specjalistów. Oprócz sprzętu do ćwiczeń Pracownia posiada stanowiska do hydroterapii, która jest jedną z popularnych i niezwykle cenionych form rehabilitacji.
Ostródzka jednostka dba o przyszłe i świeżo upieczone mamy. Oddział Ginekologiczny i Położniczo-Noworodkowy to miejsca przyjazne kobiecie, wyposażone w nowoczesny sprzęt do monitorowania płodu. Obydwa te oddziały łączą się na trakcie porodowym, w którym znajdują się dwie sale przygotowane do odbierania porodów. Wygodne łóżka, urządzenia monitorujące stan mamy i dziecka zapewnią spokój i komfort rodzącej. To samo dotyczy gabinetów ginekologicznych, które oferują kobietom pełen zakres badań.
Starsze dzieci także mogą liczyć na pomoc szpitalną. Czeka na nich najbarwniejszy z oddziałów – Oddział Pediatryczny. Ozdobione ściany, kolorowe krzesełka i Smurfy uśmiechające się do dzieci z przeszklonych drzwi sprawią, że chorowanie i pobyt w nowym miejscu będzie dla malucha odrobinę przyjemniejszy. Na oddziale znajdzie się miejsce również dla rodziców, którzy mogą odpocząć w wygodnych, rozkładanych fotelach.
Ostródzki Blok Operacyjny to trzy nowe sale wyposażone w nowoczesny sprzęt. Blok Operacyjny w tej odsłonie zadebiutował w 2018 roku. W każdej z sal znajdują się między innymi monitory z dostępem do Internetu, dzięki którym w każdej chwili można sprawdzić wyniki badań i historię pacjenta. Na chirurga, anestezjologa i pielęgniarkę czekają trzy w pełni zaopatrzone stanowiska, które usprawniają pracę przy przeprowadzanych operacjach. Na Oddziale Chirurgii Ogólnej leczeni są pacjenci borykający się między innymi z chorobami tarczycy, schorzeniami układu pokarmowego, czy otyłością. Oddział wykonuje pełny zakres zabiegów chirurgicznych, jaki dostępny jest aktualnie w Polsce. Jak wygląda droga brudnych narzędzi wykorzystywanych na Bloku Operacyjnym? Czy trafiają do kosza? Nie! Po wykonanym zabiegu przewożone są do Centralnej Sterylizatorni. Tam w specjalnych myjniach dzięki wodzie pod ciśnieniem i środkom czyszczącym stają się gotowe do ponownego użycia.
To tylko część oferty ostródzkiego szpitala. Informacje i potrzebne numery telefonów znajdziemy na stronie internetowej jednostki: www.szpital-ostroda.pl.